bilgiyedavet.com

BU SİTE 10 KASIM 2013 TARİHİNDE ÖĞRENMEK İSTEYEBİLECEĞİNİZ HERTÜRLÜ BİLGİYE Daha fazla..

megan fox kimdir,nereli,kaç yaşında hakkında bilgi

Megan Denise Fox  16 Mayıs 1986 doğumludur.  ABD’ li oyuncu Daha fazla..

Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü kim yaptı, kaç yılında yapıldı

Hergün binlerce aracın geçtiği Türkiyenin en ehemmiyetli köprülerinden biri.İnşaata 4 Daha fazla..

pamukkale nerdedir?nasıl gidilir? gezilecek yerleri hakkında bilgi

Pamukkale, güneybatı Türkiye’deki Denizli şehrinde natürel bir mevkidir. Şehir kaplıcaları Daha fazla..

kabe ne zaman yapılmıştır? kim yapmıştır?

Kabe Allah’a ibâdet için yapılmış yeryüzünde inşa edilen ilk yapı, Daha fazla..

izmir konak nasıl gidilir, gezilecek yerleri hakkında bilgi

İzmir’in en güzel semtlerinden birisidir Alsancak. Alsancak, Konak ilçesine bağlıdır. Daha fazla..

kemal sunal kimdir, hakkında bilgi

11 Kasım 1944 senesinde İstanbul da doğmuştur. Aslen Malatya lıdır. 3 Daha fazla..

Ayasofya Müzesi hakkında kısa bilgi

Ayasofya Müzesi; Ziyaretçi bakımından en çok ziyaretçi çeken müzelerin başındadır. Daha fazla..

 

Çalıkuşu romanının kısa özeti

çalıkuşu
Share Button

Çalıkuşu romanının özeti ;

Bir subay kızı olan Feride küçük yaşlarda önce annesini sonra da babasını kaybeder.Annesini ve babasını kaybeden Feride Erenköyü’nde,Kozya Tağı’ndaki Besime teyzesinin yanında büyür.
Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi’nde okur. Feride yaramazlıklarından dolayı okul da arkadaşları tarafından<Çalıkuşu>
Diye çağrılır.
Teyzesinin erkek çocuğu Kamuran, bu yaramaz kızdan çok hoşlanır ve Feride’ye aşık olur. Feride ile Kamuran iyi anlaşırlar ve vakitlerini beraber geçirmeye başlarlar. Kamuran, Feride’ye kendisini sevdiğini ve izdivaç etmek istediğini söyler. Feride ‘de onu sevmektedir ve Kamuran ile izdivaç etmeyi kabul eder. Lakin izdivaç etmeden birkaç gün önce bir kadın Feride’ye ,Kamuran’ın İsviçre’de iken Münevver isminde hasta bir genç kadını sevdiğini ve ona izdivaç etme sözü verdiğini söyler. Kadın,Feride’ye mektupları verir. Feride mektupları okuduktan sonra Kamuran ile izdivaç etmekten vazgeçer ve köşkten kaçar. Bir dadının evinde kalmaya başlayan Feride, artık hayatına yeni bir istikamet vermek zorunda kalır.Bunun için Feride,Anadolu’da öğretmenlik için müracaat da bulunur. Feride Zeyniler Köyü denilen ıssız,erişimi zor hiç bir öğretmenin gitmek istemediği bir yere atar. Burada bir hayli zorluklarla karşılaşan Feride artık başından geçenleri bir deftere not etmeye başlar. Bu köyde talebeleri onun en yakın arkadaşları olmuştur. Talebelerini çok seven Feride bilhassa Münise isimli talebesini çok sever ve onu evlat edinmek ister. Münise köylünün hiç sevmediği bir kadının kızıdır. Münise’nin annesi başka birini sevdiği için ,Münise’nin babası ondan boşanır ve köyden başka bir kadınla izdivaç eder. Münise annesinin yanında kalmaktadır ve babası da arasıra kızını saklıca ziyaret eder. Feride uzun uğraşlar nihayetinde Münise’yi evlat edinmeyi muvaffak olur ve ikisi birlikte yaşamaya başlarlar.
Bir gün hırsızlık yaparken yaralanan birisini köye getirirler. Feride yaralığı rehabilitasyon eden ,yaşlı bir doktor ile tanışır. Doktor Hayrullah Bey Feride’yi çok cana yakın bulur ve hemen birbirleri ile kaynaşırlar. Doktor Bey ,Feride’nin burada çektiği zorlukları görür ve daha iyi bir yere nakledilmesi için elinden gelen gayreti gösterir. Bir müddet sonra bir denetleme esnasında Feride’nin öğretmenlik yaptığı okul kapatılır. Feride bunun üzerine Zeyniler Köyü’nden ayrılmak zorunda kalır. Feride’nin yeni tayin yeri ise Şehir Merkezindeki Kız Öğretmen Okulu dur. Burada Fransızca öğretmeni olarak göreve başlar. Feride çok güzel bir kız olduğu için gittiği her yerde güzelliğiyle dikkatleri çekmektedir. Öğretmenlik yaptığı süre içinde izdivaç etme önerileri alan Feride bu önerilerin hiçbirini kabul etmez.
Daha sonra Feride Kuşadası’nda bir okula atar. Doktor Hayrullah Bey’de emekli olmuş ve Kuşadası’na yerleşmiştir. Hayrullah Bey Feride’yi kızı gibi sevmektedir. Feride’yi her fırsatta kanatları altına almakta ve onu bütün kötülüklerden savunmaktadır. Feride’nin evlat edindiği Münise iyice büyümüş ve güzel bir kız olmuştur.
Hayrullah Bey’in uzak bir köye, hastaya gittiği bir sırada Münise hasta olur. İlk başta nezle sanılan hastalık difteridir. Münise hastalığının anlaşılmaması neticesi yaşamını yitirir. Münise’yi çok seven Feride’nin dünyası yıkılır. Feride’yi, Hayrullah Bey avuntu eder. Münise’nin de can vermesi neticesi Feride ile Hayrullah Bey ile ilgili, etraftaki dedikodular iyice artar. Bunun üzerine Hayrullah Bey, çevrenin dedikodusundan kurtulmak ve Feride’ye laf gelmesini önlemak için Feride ile kağıt üzerinde bir evlilik yapar. İzdivaç ettikten bir müddet sonra yaşlı birisi olan Hayrullah Bey vefat eder. Hayrullah Bey can vermeden önce ,Feride’nin yaşadıklarını yazdığı defterini okumuş ve Feride’nin başından geçenleri öğrenmiştir. Hayrullah Bey can vermeden önce Feride’den ailesinin yanına dönmesi için söz almıştır. Feride’nin kaybolduğu sandığı defterini, Hayrullah Bey bir zarfın içine koyarak zarfın Kamuran’a verilmesini vasiyet etmiştir. Feride , Hayrullah Bey’in vasiyetini yerine getirmek için zarfın içinde ne olduğunu bilmeden bu emaneti Kamuran’a teslim eder. Kamuran, Feride’nin dönmesine çok sevinir. Feride birkaç günlüğüne destur alarak gelmiştir. Aynı zamanda Kamuran evlanme sözü verdiği Münevver ile izdivaç etmiştir fakat kadın hastalandığı için kısa bir müddet sonra can vermiştir. Kamuran zarfın içindeki defteri bir gece sabaha kadar okuduktan sonra ,Hayrullah Bey’in yazdığı tavsiyeleri yerine getirmeyi , Feride’yi bir daha ne pahasına olursa olsun elinden kaçırmamağı kafasına koymuştur. Feride ‘nin gideceği gün Kamuran sanki onu almak için gelen arabadan iner. Feride ‘yi bir daha elinden kaçırmamaya net kararlıdır. Feride’ye hala kendisini çok sevdiğini söyler ve gitmemesi için Feride ‘ye yalvarır. Feride’nin, Kamuran’a olan aşkı bitmemiştir ve Kamuranı sevmektedir.Feride gitmekten vazgeçer ve bir daha ayrılmamak üzere izdivaç ederler.